Český florbal popisuje novinky pro sezónu 2016/17

Novinky v celostátních soutěžích

Z Tipsport Superligy nesestupuje přímo žádné družstvo. Důvodem je rozšíření této soutěže na 14 účastníků od sezóny 2017/2018. Ze stejného důvodu je upraven postup v 1. lize mužů. Z 1. ligy mužů tak postoupí dvě družstva přímo a další dvě družstva sehrají o superligu baráž.

Ani z 1. ligy mužů nesestupuje přímo žádné družstvo. Důvodem je výše uvedené rozšíření Superligy. Ze stejného důvodu je upraveno play-off 1. ligy mužů, do kterého vstoupí 10 družstev. Po předkole mezi 7. – 10. družstvem bude play-off pokračovat semifinále a finále ve dvou sériích. Vzhledem k postupu dvou družstev přímo do Superligy je play-off o jedno kolo zkráceno.

V Národní lize se vrací pořadatelství utkání k obvyklému systému střídání po dvou utkáních.

V nové podobě bude hráno play-up v Divizi. Nově do něj v každé skupině vstoupí dvě družstva. V 1. kole se tak střetne vítěz jedné skupiny s 2. týmem ze sousední skupiny.

Vzhledem k plánovaným změnám celostátních soutěží juniorů od sezóny 2017/2018 dochází k úpravám už nyní. Od ročníku 2017/2018 bude totiž hrána pouze jedna soutěž juniorů, která bude otevřená do počtu 24 účastníků při splnění jasně definovaných parametrů (samostatná utkání; vyšší počet hráčů na soupisce; kompletní struktura mužských družstev; vyšší nároky na halu a pořadatelství; vyšší soutěžní poplatky).

G2 liga juniorů bude bez sestupu. Všech 12 účastníků si zahraje nadstavbovou část. Nejprve si nejlepší čtyři družstva zahrají sérii o nasazení a výběr soupeřů. Dalších 8 týmů pak sehraje předkolo o postup do play-off.

Ze stejného důvodu se mění i systém 2. ligy juniorů. Tato soutěž po ročníku 2016/2017 skončí. Ze soutěže se nesestupuje ani nepostupuje. Ovšem v každé skupině se hraje play-off pro 8 družstev o vítěze soutěže.

Došlo ke vzniku nové (vrcholové) soutěže juniorek. Vstup do této soutěže je otevřený při splnění definovaných parametrů a povinností. Soutěž se hraje systémem samostatných utkání a má v ročníku 2016/2017 12 účastníků. Hrací systém je obdobný jako v G2 lize juniorů.

Z hlediska povinností je ve všech celostátních soutěžích nutností nastoupit minimálně v počtu 10 hráčů v poli + brankář. Dále je povinností všech pořadatelů celostátních soutěží zadávat elektronický zápis a zprostředkovat z něj online přenos.

Změny v pravidlech

Výtah změn a novinek v pravidlech florbalu platných od 1. července 2014:

 • základní rozměr hřiště 40 m x 20 m je nově možné pouze zmenšit;
 • v případě krvavého zranění hráče, může hráč pokračovat ve hře až poté co je krvácení pod kontrolou;
 • došlo k upřesnění formulace ohledně situace, kdy rozhodčí považují své rozhodnutí za nesprávné;
 • nově je, mimo vysoký došvih, dovolen i vysoký nápřah ve chvíli, kdy nehrozí nebezpečí zásahu soupeře;
 • hráči v poli je dovoleno přijmout úmyslnou přihrávku nohou od spoluhráče;
 • došlo k upřesnění situací, které jsou považovány za zdržování hry – nově je zahrnuta i situace, kdy brankář blokuje míč skrz síť brány;
 • došlo k upřesnění situací, které jsou považovány za přijetí přihrávky brankářem – nově je za přestupek považováno i pouhé převzetí míčku brankářem z hokejky spoluhráče;
 • při trestném střílení je, v případě sporu ohledně nastoupení, povinen jako první nastoupit brankář;
 • všechny tresty uložené během utkání mimo vyloučení do konce utkání jsou po prodloužení považovány za ukončené;
 • došlo ke zrušení institutu opakovaných přestupků:
  • – přerušení hry ve výhodě přestupkem trestaným volným úderem nevede k udělení trestu; volný úder bude proveden v místě posledního provinění;
   – je zrušeno i sečítání dvouminutových přestupků a sečítání nesportovního chování, které vedlo k vyšším trestům;
 • došlo k upřesnění výkladu situací, které jsou považovány za úmyslné zdržování hry družstvem – jednoznačně je uvedeno, že za přestupek je považováno pozdní nastoupení družstva po přestávce;
 • chybějící čísla na hrudi dresů hráčů nevedou k trestu vyloučení, ale pouze k nahlášení řídícímu orgánu a pokutě;
 • došlo k upřesnění výkladu kdy je branka považována za vlastní, nově je za vlastní považována pouze branka, při níž hráč aktivně hokejkou či tělem usměrní míč do vlastní branky;
 • došlo ke změně výkladu nesprávně vstřelené branky (vzhledem k povolení přijetí přihrávky nohou), pokud hráč kopne úmyslně míček na soupeřovu branku, pak branka neplatí, pokud se míček dostane přímo do brány, či pokud se do brány dostane po teči soupeřova hráče;

Veškeré dotazy na pravidla a jejich výklad můžete směřovat na emailovou adresu pravidla@ceskyflorbal.cz.

dotazy_pravidla_2014.pdfVýpis častých dotazů k Pravidlům florbalu 2014 (44,9 KB)

Pravidla_CZ_2014.pdfPravidla florbalu 2014 (1,5 MB)

Pravidla_CZ_2014_zmeny.pdfVýpis změn a novinek v Pravidlech florbalu 2014 (283,4 KB)

Platby licencí

Generování údajů k platbě, včetně samotné úhrady, je možné provádět od 1.7.2016. Matrika doporučuje, aby následně hráči a oddíly s případnou platbou neotáleli a provedli ji dostatečně předem (červenec a počátek srpna) a to z důvodu, že hráči, kteří budou chtít nastoupit v Poháru České pojišťovny musí mít platnou licenci a být zařazeni na soupisku družstva. První kolo pohárové soutěže začíná již o víkendu 27. – 28. srpna 2016.

Matriční úsek doporučuje využít nadcházejících klidnějších letních měsíců k vyřízení žádostí o novou registraci, přestup či hostování apod. Přihlášky nových hráčů do Českého florbalu je samozřejmě možné vyřizovat kdykoliv, klidně již nyní a dle schváleného Přestupního řádu je také možné podávat žádosti o přestup a hostování na Matriční úsek již od 1. 5. 2016 s tím, že zpracovány budou k 1. 7. 2016, kdy přestupní období začíná.

Jednotlivé žádosti došlé na Matriční úsek můžete sledovat v matriční knize. Pokud máte ve svém profilu ve FISu uveden email, jste o průběhu vašich žádostí informováni emailem.

Změny v legislativě platné od 1. 7. 2016

Změny Soutěžního řádu:

 • dívky mohou nově nastupovat v celostátních soutěžích mládeže; současně ženy mohou nově nastupovat v Divizi;
 • hráč může během jednoho soutěžního ročníku nastoupit v jedné soutěži maximálně za 2 oddíly;
 • zavedena povinnost pro pořadatele utkání vyčlenit alespoň 10% z kapacity haly pro hostující fanoušky;
 • v případě předčasného ukončení utkání bez zavinění družstev má v opodstatněných případech řídící orgán soutěže možnost ponechat v platnosti výsledek dosažený na hřišti v případě, že se na tom obě družstva dohodnou a není narušena regulérnost soutěže;
 • v případě neoprávněného nastoupení k utkání nemusí dojít ke kontumaci utkání, pokud oddíl prokáže, že hráč byl pouze zapsán v ZOU, ale fakticky do utkání nezasáhl (např. náhradní gólman);
 • v soutěžích veteránů a soutěžích mládeže má řídící orgán možnost v předpisu stanovit, že si družstva nemusí měnit strany;
 • kategorie přípravek se rozdělila na dvě kategorie – přípravka a mini přípravka.

Celé znění Soutěžního řádu naleznete ZDE.

Změny Disciplinárního řádu:

 • zavedeny nové druhy trestů pro jednotlivce (zákaz reprezentace) i pro kolektivy (uzavření hlediště, odpočet bodů, zákaz přestupů, zastavení závodní činnosti družstvu);
 • zaveden „Alternativní trest“ pro jednotlivce. DK může spolu s trestem dle sazebníku udělit i trest alternativní dle svého uvážení. Splněním alternativního trestu pak zaniká klasický trest dle sazebníku. Příklady alternativních trestů – absolvování školení či semináře trenérů či rozhodčích, odpískání utkání v mládežnických soutěžích, účast na charitativním projektu apod.;
 • tresty zastavení závodní činnosti jsou nově udělovány pouze na časové období; nebudou ukládány tresty na počet utkání;
 • upraveno podávání podnětu k DK. Jednou z náležitostí je peněžitý vklad (celostátní soutěže – 2.500,-Kč, ostatní soutěže – 1.000,-Kč). Tento vklad je navrhovateli vrácen, pokud je podnět uznán za opodstatněný a DK ho projedná;
 • zavedeno zjednodušené disciplinární řízení pro období nadstavbové části soutěže (play off, play down, atd.). Důvodem je nutnost rychlého rozhodování o případechv nadstavbové části soutěže. Ve zjednodušeném řízení není nařízeno ústní jednání a veškerá komunikace probíhá prostřednictvím emailu;
 • došlo k úpravě poplatků za disciplinární řízení. Nové výše poplatků jsou následující:
  • nejvyšší celostátní soutěže – 2.000,-Kč;
  • ostatní soutěže dospělých – 1.000,-Kč;
  • všechny soutěže mládeže – 500,-Kč;
 • vytvořen zcela nový sazebník trestů.

Celé znění Disciplinárního řádu naleznete ZDE.

Případné dotazy na Legislativní předpisy a jejich výklad můžete směřovat na emailovou adresu pravidla@ceskyflorbal.cz.

Celé znění platných Legislativních předpisů naleznete ZDE.

– Více čtěte na: https://www.ceskyflorbal.cz/cfbu/informacni-deska/nova-sezona#sthash.qcBx7dxL.dpuf