ČESKÝ FLORBAL PŘIPRAVIL JASNÉ SCÉNÁŘE PRO RESTART SOUTĚŽÍ

Livesport Superliga startuje na základě výjimky od Ministerstva zdravotnictví už v pondělí 16. listopadu. Český florbal se také aktivně připravuje na okamžik, kdy bude možné zahájit i všechny ostatní florbalové soutěže. Aktuálně byly připraveny tři verze postupů a termínových listin, které počítají s restartem v prosinci, lednu nebo únoru. 

Už nyní je jasné, že bude využito výjimečné možnosti, která byla připravena v létě, a soutěžní ročník bude tentokrát prodloužený až do neděle 6. června. I přes podzimní pauzu je šance, že sezona 2020/2021 bude zachráněná, i když průběh nadstaveb bude v mnoha soutěžích výrazně ovlivněný. Prodloužení ročníku umožní i zachování ochranných lhůt pro dohrání utkání, což je jeden z klíčových principů diskutovaných v září i s kluby elitních soutěží. 

Restart soutěží a termínové listiny

Dle aktuálně představeného vládního systému PES bude možnost výkonnostního a amatérského sportování povolená, pokud Česká republika přejde do režimu číslo 3 vládních opatření během nouzového stavu. Na okamžiku restartu významně závisí podoba, kterou bude možné odehrát jednotlivé soutěže. Proto jsou už nyní nachystané tři různé scénáře, aby se oddíly mohly předem připravit. Scénáře jsou připravené vždy na začátek měsíce. Pokud bude start povolen například od 15. dni v měsíci, bude rychle finalizován kompromis mezi dvěma variantami. Pro soutěže budou platit základní obecné podmínky, detailní popis variant pro jednotlivé soutěže najdete ZDE. Na to navazují úpravy termínových listin, které najdete ZDE

Regionální soutěže budou pokračovat dle původní termínové listiny s tím, že na základě rozhodnutí příslušného regionálního řídícího orgánu bude rozhodnuto o nových termínech turnajů, které se neuskutečnily. V soutěžích, kde není vedena dlouhodobá tabulka, mohou být neuskutečněné turnaje i zrušeny. I pro regionální soutěže platí možnost prodloužit soutěžní ročník tak, aby bylo rozhodnuto o postupujících a sestupujících družstvech nejpozději do 6. června 2021.

Scénáře pro restart soutěží byly připravovány podle před sezonou nachystaných pravidel. Podrobnosti si můžete připomenout v zářijovém článku.

Některé vybrané prvky restartu soutěží 

V případě, že se soutěže rozběhnou ještě v roce 2020, je možné utkání u výkonnostních soutěží (tedy u soutěží hraných systémem samostatných zápasů) odehrát nejdříve za 5 dní od povolení trénování. Pokud k restartu soutěží dojde v roce 2021, pak je možné hrát nejdříve druhý víkend, případně 10 dní od termínu obnovení tréninků. Podmínka startu soutěže nejdříve druhý víkend pak platí pro všechny ostatní soutěže. Toto opatření je na ochranu klubů. Samozřejmě pokud se oddíly dohodnou na dřívějším termínu, bude to umožněno. 

Termíny z předsezonních termínových listin, které se po restartu mohou odehrát, zůstávají v platnosti. Pro kola, která se neuskutečnila v době nuceného pozastavení, jsou v celostátních soutěžích nastavené nové konkrétní termíny, v nichž se všechna utkání tohoto kola budou odehrávat. U regionálních soutěží budou nové termíny či rozmezí pro dohrávky určeny regionálními řídícími orgány.

Principy pro odkládané utkání a stanovení dohrávek

I přes restart soutěží mohou dál sport trápit karantény. V takových případech je samozřejmě možné dále zažádat o odložení utkání. Takto odložený duel je nutné odehrát do 10 dní po ukončení karanténních opatření s tím, že dohodu na náhradním termínu kluby oznámí do 3 dnů po původním termínu zápasu. V případě neoznámení dohody nejpozději v den ukončení karanténních opatření určí náhradní termín řídicí orgán soutěže. 

Samostatná utkání odložená z doby před přerušením soutěží (tedy z již rozehraných kol) musí být dohrána maximálně během 2 měsíců po restartu příslušné soutěže. Doporučení je, aby oddíly s dohrávkami neotálely a termíny určily na co možná nejbližší dobu.

Pohár Českého florbalu

Aktuální situace se dotkla také Poháru Českého florbalu, stále ale platí, že se finále mužské i ženské kategorie odehraje v Brně. Nikoliv však v původním termínu, který byl stanovený na 19. ledna. Novým datem pro finálový duel je 26. duben. 

Podrobné schéma k restartu soutěží naleznete ZDE