Matěj Smeták a jeho návrat do Havířova

Ahoj Matěji, vítáme tě zpět ve Slovanu, co bylo důvodem pro návrat do ČR, potažmo do Slovanu?
Po dobré extraligové sezóně v FBC Ostrava, kdy se mi střelecky dařilo, jsem dostal příležitost si zahrát Švýcarskou ligu v UHC Grünenmatt. Z počátku byla trošku flustrace, jelikož podle mého názoru, trenér po mě chtěl, abych hrál úplně jinou pozici a měl jinou funkci v týmu, než se kterou, jsem do týmu přicházel. V klubu byli moc dobří lidé, kteří mi pomáhali a naopak i hráči, byli jsme dobrá parta. Jazyková bariera po 2 měsících opadla a tak šlo vše lépe. Naopak Švýcaři mají všechno profesionálnější a berou tento sport vážně, jak už v přípravě či nasazení v zápase. Ale nebyla to taková pohádka, jak jsem si myslel. Podle mého názoru se nedá skloubit Švýcarska NLB, dvojzápasové výjezdy, někdy až na Kraj Itálie a druhý den na kraj Francie a do toho práce na 100%, aby jste nějak mohli žít a fungovat. Bohužel po 3 měsících jsem byl natolik fyzicky a psychicky vyčerpaný, že jsem nemohl dál pokračovat. Kluci v mém týmu byli hodně studenti, nebo měli nějaké sedavé zaměstnání, my Češi o nějaké pohodě pracovní ve Švýcarsku se nemůžeme ani bavit. Proto jsem se rozhodl vrátit zpět do Česka a jak už jsem před několika lety slíbil manažerovi Slovanu Havířov, pomoci týmu. S klukama se velice dobře znám a jsme kamarádi i v osobním životě, takže máme neskutečnou pohodu v kabině.

Je třeba říci, že si u nás odehrál pár sezón, tohle je ta první v 1. Lize, co očekáváš od této sezóny?
Ano se Slovanem, mám dá se říci dva postupy z nižších soutěží a velice jsem si to užíval. Momentálně jsem přišel do týmu, který hájil předposlední místo tabulky. Nebudu lhát, liga je vyrovnaná a vyhrává každý s každým, naším cílem je dostat se do play off a vyhrát ještě co nejvíc utkání, které nám zbývají. Pak už je to loterie, už nehraje roli, jestli jste v tabulce první nebo poslední, jste na stejné linii a vyhrát může kdokoli. Chci pomoci týmu do play off a tam se o to popereme.

Odehrál si letos tuším u nás 4 utkání, jak se zatím cítíš po herní stránce?
Bál jsem se toho, ale podle mého jsem snad týmu ve všech utkání nějak pomohl. Střelecky se cítím dobře, za 4 utkání, jsem vstřelil 6 branek a to jsem potřeboval pro svoji pohodu. Petr Skácel ví, kde musím hrát, a snaží se pro mě připravit takové herní a taktické podmínky, abych byl co nejvíce platným hráčem. Tým ode mě očekává výkony a pomoc do play off, já velice rád tuto roli přijímám a doufám, že naše sezona neskončí v bojích o záchranu.

Je třeba říci, že si také začal trénovat mládež konkrétně dorost a juniory. Co tě na trénování baví? Naplňuje tě to?
Po společné domluvě s vedením, jsme se domluvili na spolupráci do konce sezóny. Před tím jsem trénoval 2 roky děti v Ostravě a nějaký základ tam už je, i rodinný dá se říct. Dorost i juniorka si drží vrchní příčky tabulky a tak bych si přál to stejně udržet, ne-li ještě lépe. Myslím, že mám klukům co nabídnout z mé zkušenosti z extraligy tak ze zahraničí. Florbal hraji už 17 let, po konci aktivní činnosti, bychom rád, určitě pokračoval v trénování.

Jsi určitě velkou posilou, v útoku v první lajně to viditelně ožilo. Čtyřmi body si rozhodl o vítězství v Karlových Varech. Mohl by si nám říci pár slov k tomuto zápasu?
Do varů jsme přijeli v rozložené sestavě, a mohli jsme doufat v zázrak a nebo v bodovou loupež. Vary byli jasně lepší a celý zápas nás přehrávali, bohudík jsme vždy nějakým slepeným golem vedli po celý zápas. V bodový zisk hrálo několik faktorů, zkušenost starších a dravé mládí, naši junioři se rozstříleli a pomohli tak k bodům. O konci jasně v náš prospěch, mi to tam několikrát spadlo a o nájezdech nemluvně, zápas se velice povedl a ze 3 nájezdů 3 proměněné jen zpečetilo můj rozhodující nájezd společně kouzelníkem Skácelem a čarodějem Danišem.

Děkujeme a přejeme mnoho úspěchů