Povídáme si s předsedou a manažerem našeho oddíluAhoj Jakube, jak se máš a jak se Ti daří?

Ahoj, mám se dobře, díky, užívám si léta a prázdnin, společně s rodinou, jak jen můžu. Ale už určitě společně se sekretářem Dušanem Bernatíkem pracujeme na nové sezóně a připravujeme vše potřebné.

Jakub Labuz s rodinou

Co by jsi chtěl letos změnit nebo zlepšit?

Je toho dost na čem musíme zapracovat, ale v prvé řadě to je práce s mládeží pod 12 let, tam máme ještě mezery. Právě proto navyšujeme počet trenérů(ti kteří aktivně hráli nebo hrají) a tréninkových jednotek. Budu taky po trenérech vyžadovat účast na školeních ČF.

Kolik jste letos přihlásili družstev?

Letos jsme přihlásili rekordní počet a to 10 družstev. 4 mužská a 6 mládežnických.

Co nás čeká nového v následující sezóně a na co se můžou fanoušci, děti a hráči těšit?

Bude toho letos hodně a já se na některé nové věci moc těším. V prvé řadě budeme navyšovat postupně počet tréninkových jednotek pro mladší kategorie, v tuto chvíli trénuje většina 2x týdně a my chceme více florbalu. Tuto možnost budeme mít zejména kvůli naší nové haly, která se nachází na Šumbarku v areálu Slovanu, kde bychom měli od října otevřít další jednotky. Na hale budou mantinely a branky, takže bude perfektně připravena pro děti.

V letošním roce jsme se zúčastnili rekordního počtu turnajů a chceme v tomto trendu pokračovat i nadále, zmíním pouze Prague Games, Ostrava cup, Krnov, Karvinou a další.

Měníme pořadatelský tým, který by měl zkvalitnit pořádaná utkání, budeme taky kupovat nové vybavení na videopřenosy. Dále tu máme nové trenéry z řad odchovanců, kteří se od září připojí ke svým družstvům.

Co se týče mužského áčka, budeme omlazovat a taky nás doplní plno nových hráčů!

Nové dresy, partneři, sponzoři!

No… to je tedy dost věcí, nezapomněl jsi na něco?
Určitě ano, proto prosím sledujte náš, web, Instagram a Facebook, kde vám stále budeme přinášet nové aktuality.

bývalý kapitán, předseda a hlavně tatínek

Jaké změny se týkají áčka samotného?

Mužský tým letos opustí nebo opustili někteří hráči, ať už z rodinných nebo jiných důvodů, ale o nich třeba později. Trenéra se nám povedlo udržet, což bylo velice důležité. Trenér Komačka začal přípravu již před dvěma měsíci, a tudíž letos kluci poprvé trénují a makají skoro nepřetržitě a to je ta největší změna.

V minulosti u nás působilo i mnoho hráčů FBC Ostrava, proč letos Vítkovice?

Ano je to tak, působilo a působí, v letošním roce jsme začali spolupracovat s Vítkovicemi, ať už z důvodu kvality, tak i protože máme trenéra, který působí i tam. V Ostravě je plno talentovaných florbalistů, kteří nemají kde hrát celostátní soutěž, a my jim to u nás v Havířově umožníme.

Proč nečerpáte ze svých vlastních odchovanců?

Obligátní otázka, určitě čerpáme a budeme i do budoucna. Bohužel však jsme nuceni dobírat hráče zejména z Ostravy. V prvé řadě jsme mladý klub, před 10 lety jsme se teprve učili, jak trénovat, podmínky a peníze jsme na to také neměli. Teprve letos se nám povedlo vychovat kompletní juniory a přivést je do mužů. Letos jich bylo přesně 13, část jde studovat mimo MS kraj, pracovat na směny, další nemají zájem obětovat florbalu další čas, nebo chtějí hrát za B tým tady jak se říká „kolem baráku“. V minulosti každý náš trenér mužů měl ode mne za úkol nasazovat juniory do každého zápasu v divizi, národní lize, a i teď v té první. Každý náš odchovanec dostane vždy šanci a přednost před příchozím hráčem, tak to máme nastaveno a myslím, že by to tak mělo fungovat všude. Nedávno jsem četl zajímavý článek na jednom florbalovém webu, kde náš odchovanec psal, že radši bereme hráče jinde, že „nechceme“ naše hráče. Proti tomuto bych se chtěl tvrdě ohradit a vůbec s tím nesouhlasím. Důkazem jsou naši mladí kluci, kteří již hráli loni pravidelně a svou šanči využili. Další letošní junioři, kde máme velice silný ročník, se i letos připojí k mužům A.
1. liga je opravdu kvalitní a ne všichni na ni dosáhnou, proto máme i B/C tým, kde dle výkonnosti dostanou prostor všichni. Bohužel proto tyto odchody a konce kariéry nejsme schopni doplnit z vlastních řad.

Radost, emoce a drama

Jak těžké je udržet fungující družstvo? Co je v týmu nejdůležitější?

Fungující kolektiv, je důležité, aby Vás florbal bavil, a to je hlavní. Motivující trenér!

Ale celkově i donutit v dnešní době děti něco dělat je velice těžké, nebo je udržet tak aby alespoň několik let trénovali pravidelně. Počítače a jiné jsou velké lákadlo… Za mě vytrvalost. Někteří si myslí, že dorazí 5x na trénink za 2 měsíce a nedostanou se do zápasu 1. Ligy. Pak si myslí, že mají konec kariéry a ego jim pak nedovolí pracovat dále na sobě nebo hrát za B tým a buď skončí, nebo jdou prostě hrát jinam. Bohužel… Někteří však vytrvali a dokázali hrát roky za béčko, občas nastupovali na zápasy áčka a dneska jsou stabilní hráči áčka.

Děkuji za vyčerpávající odpovědi a ať se vám vede i v nové sezóně.

Díky budeme se těšit a všem přeji hezký zbytek prázdnin!

předseda klubu vyhodnocuje sezónu na sportovním dni