Rozhovor s trenérem mužů A Matějem Erbsem

Ahoj Matěji, tak co, jak si užíváš volno po sezóně?

Ahoj, ten kdo mě zná, tak ví, že již pár let moc volno nemám. Když není florbal, jsou jiné pracovní aktivity, dále samozřejmě minimální volný čas pro rodinu, což mě mrzí. Byl jsi už někde na dovolené? Odpočinul sis od florbalu? Moje dovolená, je na naší zahradě, minulý rok jsme s rodinou postavili dům, tak si to tady teď pořádně užíváme. Od florbalu jsem si odpočinul fyzicky, ale byla to nejdůležitější část nastávající sezóny, probíhaly rozhovory s našimi hráči, schůzky s novými příchozími, nějaké mapování nových hráčů a spousta administrativy co se týče smluv a podmínek pro hráče a realizační tým. Samotní hráči volno asi využili dobře, ale věřím, že se těšili na první trénink, stejně jako já.

Jak hodnotíš ještě zpětně sezónu s odstupem času?

Dodnes to se všemi stále řešíme, hodnotíme. Udělali jsme kompletní obměnu kádru, zůstala jen hrstka hráčů, které bych spočítal na 1 ruce. Omlazení neboli změna, byla na místě, jelikož generace co tady hrála, nastupovala od roku 2013 a my jsme již museli myslet na budoucnost týmu – klubu. Vychovali jsme super mladé kluky, které jsme zapojili do týmu. S těmi hráči jsme pracovali několik let, někdo se připojil v dorosteneckém nebo juniorském věku z jiných týmů. Náš cíl v minulé sezóně byl, dostat se do play off. Většina nás házela na místa boje o udržení, což by bylo pochopitelné, když jste postavili komplet nový tým s mladými hráči. My ale víme, jaký čas jsme do hráčů investovali a co dovedou. Klubový cíl byl splněn a řekl bych, že chyběla jedna branka k postupu do semifinále. Opavě jsme znepříjemnili život, byl to boj až do konce. Dalo nám to hodně zkušeností, a jsem za to rád. Budeme ještě silnější, to slibujeme.

Co příprava týmu? Jak se chystáte na sezónu? Budou nějaké přátelské utkání?

Trénujeme od začátku května a jede to na plné obrátky. Celkový kádr sčítá okolo 40 lidí, na tréninku stabilně cca 25 hráčů, jsem za to rád, můžeme aspoň pracovat a posouvat se. Omluvenky jsou většinou z důvodu práce nebo rodiny, to ale známe, není to profi sport. Příprava bude tento rok hodně specifická, trénujeme na hale od prvního tréninku. Máme celkem dvě fáze, v té první samozřejmě jsme se zaměřili na fyzickou stránku, vše ale bylo proloženo s hokejkou, chceme aby hráči byli hodně na míčku, ale aby je to bolelo. V té druhé aktuální fázi se připravujeme na herní systémy obranu a útoku, standartní situace, přesilové hry, oslabení. Trénujeme 2x týdně, takže není čas. V Červenci nás čeká volno. Přátelské utkání máme v plánu, a máme už některé odehrané, ale hodnotit je nebudu, to je jen pro mé oči.

Co říkáš na rozlosování poháru, který začne v půlce srpna?

Za pohár jsme rádi, chtěli jsme to tak. Minulý rok jsme jeli do Prahy na Czech Open, měli jsme to jako přípravu a byla to strašná chyba, nedalo nám to vůbec nic. Hrát na Braníků zápasy, kde pro děti je to malé, no prostě katastrofa. Ted budeme hrát Pohár v Krásném Poli v Ostravě, což mám přímo u baráku, jak se říká. Rozlosování co se týče týmu je v pořádku, tady je cíl jasný, není třeba to dál komentovat.

Co říkáš na rozhodnutí Opavy a Kopřivnice, že nepřihlásili 1. Ligu ?

Týmy jako Letka musí být samozřejmě smutná, že mohla mít dva týmy skoro u domu. Ale pravidla to dovolují. Tohle mi nevadí, štve mě spíš, že týmy, které oficiálně sestoupí, mohou odkoupit ligu, ze které spadli. Tohle mi po sportovní stránce nedává smysl. Na tohle bych dal pravidlo, aby například Chomutov, hrál alespoň 1 rok národní ligu. Proč to teda hráli to play down ? Opavu chápu, kluci jsou tam nastavení, nechtějí jezdit dálky, jsou to zkušení ale starší hráči. U Kopřivnice jsem překvapený, už jsem to říkal jednou, jak jsme hráli u nich, že lepší mančaft u Nás v lize není, jejich fyzická připravenost a herní píle po celých 60 minut byla neuvěřitelná. Hodně jsem věřil, že vyhrají a taky se tak stalo. Tohle je tým na první ligu. Avšak není to úplně o týmu, tohle je o financích. Absolutní nesmysl výlety ještě za mě v první lize České Budějovice, Karlovy Vary, Chomutov, Ústí nad Labem, Litvínov, Kladno, Praha – tohle nejde absolvovat, aby si to každý hráč platil.

Jaké jsou týmové ambice na příští sezónu?

Určitě si dáme dva cíle, jeden bude semifinále, abychom zvedli laťku z minulého roku, a druhý, trošku snový bude finále. Přál bych to našim klukům, za to peklo co jim dávám, někomu již pár let. Máme letos přísun nových hráčů. Opět se k nám připojí 3 staronové posily, které byli na hostování a 7 úplně nových hráčů. Jména zatím neodtajníme, až s postupem času. Ale můžu říct, že budeme mít silný tým, teď je třeba to ukázat na hřišti.

Ještě na závěr nějaké motto, či citace, jak bys chtěl motivovat kluky do sezóny?

Určitě ať stále dřou, makají a nechávají na hřišti vše. Chci ať herně i emočně navážeme na poslední tři zápasy s Opavou v play off. Věřím v kluky a v tým, který máme. Atmosferá v týmu je nadstandartní a tak to má být. Děkuji za rozhovor